אילוף כלבים – מדוע זה חשוב וכיצד עושים את זה

אילוף כלבים
בעלי מקצוע

כשאנחנו מגדלים ילד, חשוב לנו ללמד אותו לנהוג על פי כללי החברה, חשוב לנו שהוא ידע להבדיל בין טוב לרע, שהוא ידע מה מותר ומה אסור לו לעשות, דברים שיעזרו לו להיות ילד טוב, בן אדם טוב, אזרח טוב בחברה בה הוא חי. כך הוא יוכל להתקדם ולא להסתבך.

נכון שילדים הם לא כלבים וכלבים הם לא ילדים, אך יש חשיבות גדולה באילוף וחינוך כלבים מסיבות אשר לעיתים הן דומות. אנחנו לא רוצים שהכלב שלנו יגדל להיות פרא, אנחנו לא רוצים שהוא יהרוס את הבית, אפילו אם זה אומר שהוא רק יעשה את הצרכים שלו בפנים ולא בחוץ, אנחנו לא רוצים שהוא יהיה תוקפן כלפי אנשים או כלפי חיות מחמד אחרות, אנחנו גם לא רוצים שהוא יסתבך בדברים שעלולים להזיק לו וכך גם להזיק לנו.

זו הסיבה שאנחנו ניקח אותו אל מומחה בתחום של אילוף כלבים. אנחנו נדאג לעשות את זה בנקודת זמן שהוא יכול ללמוד כיצד להתנהג, שזה לא יהיה מאוחר מדי, וכן אנחנו ניקח אותו אל מומחה שמתמחה בכך, על מנת שהוא יקבל את האילוף הטוב ביותר.

אילוף כלבים הוא לא מסוג הדברים שמשפיע רק על בעלי כלבים, זה משפיע גם על הכלב עצמו ובוודאי על הסביבה שלו, בין אם הוא מוקף כלבים או חיות מחמד אחרות. לכן יש בכך חשיבות רבה.

מה עושים במסגרת האילוף

אנחנו יכולים למצוא סוגים שונים של אימוני אילוף. יש כמובן אימונים מקצועיים לכלבים שיכולים לתפקד, למשל, ככלבי נחייה, כלבי משטרה, צבא וכדומה. אך באופן טבעי, מרבית אימוני האילוף נועדו לאמן את הכלב להתנהג בצורה יפה ורגועה.

זה אומר בין היתר, ללמד אותו לא לעשות את הצרכים בבית, לא לתקוף אנשים, לא לעלות על הספה או על המיטה, לשבת כשמבקשים ממנו, לעמוד, לעצור, להביא דברים שזורקים לעברו, ועוד. צריך לומר שיש אימונים שמיועדים לעזור לכלב להתמודד עם פחדים, חרדות וחששות שמשפיעים על ההתנהגות שלו.