עו"ד מיסים

עו"ד מיסים
כללי

ממשלות ישראל לדורותיהן חוקקו חוקי מיסוי שונים והציבור הפרטי והעסקי חייב לציית להם. כל אדם פרטי או גוף עסקי יכול להרוויח כל סכום ובלבד ששילם עליו את המס הנקוב בחוק. אי תשלום מיסים כחוק מהווה עבירה על פקודת המיסים. לעיתים, אי התשלום נחשב לעבירה מנהלית ואז מוטל קנס, ובמקרים חמורים העבירות הופכות לפליליות. עו"ד מיסים מתמחה במתן שירות ללקוחות בנושאי מיסוי מגוונים. השירות מתמקד בייעוץ, בליווי למנהל העסק על בסיס שוטף, במתן ייצוג במקרים ספציפיים  אל מול הרשויות וכדומה. במקרים בהם התיקים מגיעים לבתי משפט אז הוא ינהל אותם שם.

עבירות מיסים יכולות להתבצע בטעות או במכוון. אי הכרת החוק לעומק עלולה להוביל לעבירה בלתי מכוונת, מאידך, המכוונות שביניהן יכולות להיגרם בגלל מצב כלכלי קשה, בגלל הטעייה, בגלל ביטחון עצמי מופרז, בשל בצע כסף ועוד. אלמנט חשוב שיש לתת עליו את הדעת הוא הרישום הפלילי המגיע אוטומטית על כל עבירה פלילית חמורה ויש לו השלכות מיידיות לטווח ארוך. אישום פלילי עלול להגביל את בעליו בנסיבות שונות: בחברה, בקבלה לעבודה, בקבלת ויזה לחו"ל ובמצבים אחרים.

חשיבותו של עו"ד מיסים

עבירות כאלו הן, כמובן, אי תשלום מס הכנסה, כספי מע"מ שנגבו מלקוח ולא הועברו למדינה, העלמת הכנסות ועוד. עו"ד מיסים חייב להיות מעורב כבר בתחילת התהליך ובעת שהתגלו החשדות כלפי הלקוח. הוא יכול לייעץ איך להתנהל כדי למנוע הסתבכויות קריטיות יותר. הוא ילווה אותו אל מול גורמי החקירה במשטרה, ינסה למנוע מעצרים עד תום ההליכים,  לעכב רישום פלילי, לשחרר עד גמר ההליכים המשפטיים ועוד. התמיכה והליווי הינם מעשיים אבל גם נפשיים ללקוח ולבני משפחתו.

במידה והפרקליטות מחליטה על כתב אישום והליכה לדיון בבית משפט יכול עו"ד פלילי לייצג ולנהל את התיק אל מול הפרקליטים היריבים. הוא יביא מסמכים, יספק תקדימים משפטיים התומכים בלקוח, יטען טענות וינסה להדוף את התביעות השונות. כל הצלחה תסייע ללקוח להימנע מעונשים כבדים. הקלה בעונש פירושה הסתפקות בקנסות ללא רישום פלילי, לחילופין, מעצרי בית, עבודות שירות, ריצוי תקופת מאסר קצרה ככל האפשר וכדומה.