התנגדות לצוואה – מתי וכיצד אפשר לעשות את זה

עורך דין צוואות
זוגיות ומשפחה

הרבה פעמים הנטייה שלנו היא לחשוב שאם ישנה צוואה של גורם מסוים, הרי שצריך לעמוד בה ולמממש אותה עד הסוף. זה לא מדויק, אומנם זה המצב הרגיל, זה המצב השכיח, אך אנחנו בהחלט מכירים מצבים שזה לא לכך.

הנושא של התנגדות לצוואה הוא מאוד מפותח בספרי המשפט, אנחנו יכולים למצוא אינספור סיבות וסייגים לביטול הצוואה. הכל כמובן כיצד מציגים את זה, מי מציג ואילו טיעונים עומדים לרשותנו, עם מה הוא מגבה אותם.

נתחיל מהבסיס. ישנם כללים ברורים כיצד אפשר לכתוב ולמלא צוואה.בשביל שהצוואה תהיה תקפה מבחינה משפטית, צריך לוודא שמי שכותב אותה, עושה זאת בצלילות הדעת, בשיקול דעת משלו, מבלי שיופעלו עליו לחצים, מבלי שמישהו ינסה לדחוף אותו לכתוב צוואה מסוימת או מבלי שמישהו ינסה להטעות אותו.

כמו כן, על מנת שנוכל למלא את רצון הנפטר ולקיים את הצוואה, היא צריכה להיות ברת ביצוע ברמה סבירה (כלומר, הוא לא יכול לכתוב בצוואה דברים שאינם נמצאים בשליטתו, ואי אפשר לדרוש מאנשים שיבצעו פעולות מסוימות בשביל למלא את הצוואה), וכן היא צריכה להיות חתומה על ידי עורך דין שמתעסק בתחום. כך הצוואה הופכת להיות מסמך משפטי.

מתי אפשר להתנגד לצוואה

ראשית, אם מגלים שהצוואה נכתבה ונתחמה שלא כדין. זה אומר, כשהנפטר לא היה בשיקול דעת, לא היה צלול, לא עשה זאת מרצונו החופשי, לא היו עדים, או כל דבר אחר שמונע מהמסמך להיות מסמך משפטי קביל.

שנית, אם גורם מסוים מרגישה שנעשה לו עוול בגלל שלא הכניסו אותו לצוואה, הוא יכול להגיש בקשה להתנגדות לצוואה.

שלישית, אם נניח הצוואה מציינת שהרכוש והכסף יילכו לילדים של הנפטר, וההנחה היא מדובר בילדים מסוימים, אך מתברר שיש לו ילדים נוספים, אלה יכולים להגיש בקשה להיות חלק מהצוואה.

בכל מקרה, יש להגיש התנגדויות וסייגים תוך זמן שקצוב בחוק, זאת אחרי שהמדינה מוציאה צו מיוחד שקובע מסגרת זמן בה אפשר לבטל את הצוואה. הכל מופיע בתקשורת בצורה חופשית וברורה.